ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΟΖΩΙΑ

Το σχολείο μας  πρωτοπορεί για άλλη μια φορά και στα θέματα φιλοζωίας. Ο μαθητής του Στ2 Βασίλης Μπ.  δημιούργησε ένα βιβλίο για τη φιλοζωία. Τα έσοδα από το βιβλίο διατέθηκαν στη SAVE (Εθελοντές και Αδέσποτα Λυκόβρυσης – Πεύκης) -Φιλοζωική Ένωση Πεύκης.

Συγχαίρουμε τον μαθητή μας για την πρωτοβουλία!

Ακολουθεί η ανάρτηση της φιλοζωικής εταιρείας:

«H συγκίνηση είναι μεγάλη όταν βλέπεις παιδιά στην ηλικία του Βασίλη Μπ. να είναι τόσο ευαισθητοποιημένα απέναντι στα αδεσποτάκια. Ο Βασίλης, μαθητής της Στ’ του 4ου Δ.Σ. Πεύκης, είχε την ιδέα να γράψει σε βιβλιαράκι την ιστορία μιας αδέσποτης σκυλίτσας, της Νίνας. Με τη βοήθεια της δασκάλας του (και μαμάς της Νίνας) Βίλυς Κ. η ιδέα του υλοποιήθηκε! Τα έσοδα από το βιβλιαράκι αυτό (50€) δεν τα κράτησε για τον εαυτό του, ούτε αγόρασε κάτι για τον ίδιο αλλά θέλησε να τα δωρίσει στην Φιλοζωική μας και να διατεθούν για τις ανάγκες των αδέσποτων της περιοχής μας. Βασίλη, όλη η ομάδα και τα αδεσποτάκια μας σ’ ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας! Μακάρι να εμπνεύσεις κι άλλα παιδιά της ηλικίας σου και να ακολουθήσουν το παράδειγμά σου…και τότε ναι! Θα υπάρχει ελπίδα να αλλάξει αυτός ο κόσμος προς το καλύτερο»

και σχετικό άρθρο στην εφημερίδα Αμαρυσία

Screenshot_1

βιλυ 2 βιλυ 3 βιλυ 4 βιλυ