Γιορτή Φιλαναγνωσίας

Την Τρίτη 28 Μαΐου 2024  στο 4ο Δ.Σ. Πεύκης διοργανώθηκε γιορτή φιλαναγνωσίας με επίτιμη προσκεκλημένη τη βραβευμένη συγγραφέα κυρία Χριστίνα Φραγκεσκάκη.Το τμήμα Ε΄1 με τη σύμπραξη των εκπαιδευτικών Φυσικής και Αισθητικής Αγωγής, Αγγλικών και Μουσικής παρουσίασε στη συγγραφέα και στα τμήματα Α” 2, Γ΄1, Γ΄2, Δ΄1 και Δ΄2 του Σχολείου μουσικοκινητικό δρώμενο εμπνευσμένο από το βιβλίο “Άμπερ Φάμπερ Βγε! «. Ακολούθησε ζωηρή συνέντευξη/συζήτηση με τη συγγραφέα αναφορικά με τη ζωή και το έργο της, που είχαν μελετήσει οι μαθητές του Σχολείου στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Ήταν μια απολαυστική δράση με κίνηση και έκφραση, χειροποίητα σκηνικά από τα παιδικά χεράκια, ήχους και ρυθμούς από αυτοσχέδια μουσικά όργανα και προσεκτικά διαλεγμένες λέξεις από την υπέροχη λογοτεχνική πένα της κυρίας Φραγκεσκάκη!

Φιλαναγνωσία_2024

This entry was posted in Εκδηλώσεις. Bookmark the permalink.