Διάκριση του σχολείου μας στον Διαγωνισμό Bravo schools

To σχολείο μας διακρίθηκε στον Διαγωνισμό Bravo Schools στον 16ο στόχο για την Βιώσιμη Ανάπτυξη «Ειρήνη, Δικαιοσύνη και Ισχυροί Θεσμοί».
Μέσα από τον διάλογο τα παιδιά εκφράστηκαν και έδωσαν τους ορισμούς των εννοιών «Ειρήνη, Δικαιοσύνη, Δημοκρατία», μπόρεσαν να διαπιστώσουν τις διαφορές και τις κοινωνικές ανισότητες, προσέγγισαν την ελληνική ιστορία και τη λαϊκή παράδοση με έναν διαφορετικό τρόπο, δραστηριοποιήθηκαν στην ανάδειξη των δημοκρατικών αξιών οι οποίες πλαισιώνουν τα δικαιώματα των παιδιών και παρουσίασαν τα μηνύματά τους στη σχολική κοινότητα και την ευρύτερη τοπική κοινωνία.
Η δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ ΚΑ3 “Teachers4Europe: setting an Agora for Democratic Culture”.
Συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες μας και στους/στις εκπαιδευτικούς μας που παρά τις ιδιαιτερότητες της φετινής σχολικής χρονιάς κατάφεραν να υλοποιήσουν δράσεις και να διακριθούν!
Bravo Schools

This entry was posted in Χωρίς κατηγορία. Bookmark the permalink.